Ao no Exorcist

Ao no Exorcist

Jan. 17, 2020
Vlerësimi Yt: 0
8.5 22 Vota

Përkthyesi

mghdus
Përkthyesi

Stafi

Video trailer

Përshkrimi

Njerëzit dhe demonët janë dy anë të së njëjtës monedhë, siç janë Asiah dhe Gehenna, botët e tyre përkatëse. Mënyra e vetme për të udhëtuar midis botëve është me anë të pushtimit, si në tregimet me fantazma. Sidoqoftë, Satani, sundimtari i Gehenës, nuk mund të gjejë një trup të përshtatshëm për të pushtuar dhe për këtë arsye, mbetet i burgosur në botën e tij. Në një përpjekje të dëshpëruar për të pushtuar Assiah, ai e dërgon të birin, duke synuar që ai të rritet përfundimisht në një mbajtës të aftë për t’u pushtuar nga mbreti demon.

Ao no Exorcist ndjek Rin Okumura i cili duket të jetë një adoleshent i zakonshëm, disi problematik – por kjo derisa një ditë ai zihet pritë demonët. Bota e tij kthehet kokë poshtë, kur zbulon se ai është në të vërtetë djali i Satanit dhe se babai i tij demon dëshiron që ai të kthehet, në mënyrë që ata të pushtojnë Assiahn së bashku. Duke mos dashur të bashkohet me mbretin e Gehenës, Rin vendos të fillojë stërvitjen për t’u bërë një ekzorcist, në mënyrë që të mund të luftojë për të mbrojtur Assiahn përkrah vëllait të tij Yukio.

Ao no Exorcist
Titulli ShqipEkzorcisti Blu
Data e LançimitJan. 17, 2020
Data e PërfundimitSep. 19, 2021

Sezonet dhe Episodet

1Sezoni 1 Jan. 17, 2020

Anime të Ngjajshme

Super Dragon Ball Heroes
Lupin III
Black Clover
Shingeki no Kyojin: Kuinaki Sentaku
Koleksioni Naruto OVA
Tokyo Revengers
Afro Samurai (+18)
The Seven Deadly Sins
SHAMAN KING (2021)
Code Geass: Lelouch of the Rebellion
(+18) Devilman Crybaby
Fullmetal Alchemist: Brotherhood